Trenerzy

Andrzej
Lisiewicz

Dyrektor sportowy SMS ZPRP Gdańsk. Swoją handballową karierę rozpoczął w 1962 roku, w drużynie młodzików Spójni Gdańsk, prowadzonej przez słynnego Janusza Czerwińskiego. W 1966 roku drużyna, w której grał, wywalczyła mistrzostwo kraju w tej kategorii wiekowej. Występował na lewym skrzydle - od młodzieżowej kadry narodowej zaczynając, poprzez pierwszoligową drużynę Spójni Gdańsk, na pierwszej reprezentacji kraju kończąc. Do największych sukcesów w karierze zaliczyć na pewno trzeba młodzieżowe wicemistrzostwo świata w Holandii, dwa mistrzostwa i trzykrotne wicemistrzostwo kraju oraz brązowy medal MP - właśnie w barwach Spójni. Na „zegarze” ma 248 spotkań na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce, dla Spójni Gdańsk, rzucił bramkę numer 8000, biorąc pod uwagę wszystkie rozegrane mecze drużyny. Od 1978 roku, kiedy skończył grać rozpoczął karierę trenerską. Ukończył poznański AWF. Z powodzeniem prowadził wiele zespołów w kraju i za granicą. Od 18 lat pracuje jednak jako zastępca dyrektora i jednocześnie dyrektor sportowy gdańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Aktualnie nie trenuje i nie gra, szuka natomiast utalentowanych szczypiornistów. Lisiewicz w swojej bogatej karierze sportowej był również członkiem Komisji Rewizyjnej ZPRP, aktualnie taką samą rolę pełni w Pomorskim Wojewódzkim Związku Piłki Ręcznej.

Jan
Prześlakiewicz

Od 1997 roku trener w gdańskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego ZPRP, jedna z najwybitniejszych postaci krajowego szczypiorniaka. Honorowy członek Stowarzyszenia Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej - za wkład w działalność i rozwój polskiej piłki ręcznej. Wychowawca wielu pokoleń szczypiornistów, reprezentantów Polski, uczestników imprez sportowych najwyższej rangi zarówno w Europie, jak i na świecie. Trenerską przygodę rozpoczął w szkole sportowej i MKS Gdańsk, gdzie wielokrotnie świętował sukcesy związane z tytułami mistrzowskimi i wicemistrzowskimi swoich zespołów w różnych kategoriach wiekowych. Był jednym z głównych inicjatorów powstania Szkoły Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej, z siedzibą w Gdańsku. W 2002 roku, w duecie z trenerem Wojciechem Nowińskim, doprowadził kadrę narodową juniorów do młodzieżowego mistrzostwa Europy. Jak mówi największą satysfakcją dla niego są ci wychowankowie, którzy doświadczyli zaszczytu reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy, Świata czy podczas Igrzysk Olimpijskich.

Dariusz
Tomaszewski

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Posiada I klasę trenerską – licencja trenerska A oraz od 2010 roku stopień nauczyciela mianowanego [od 1998 roku trener w NLO SMS ZPRP Gdańsk]. W grudniu 2016 roku uzyskał tytuł EHF Master Couch [najwyższe uprawnienia trenerskie w Europie]. Profesjonalna licencja EHF pozwala na prowadzenie zespołów piłki ręcznej na wszystkich poziomach rozgrywek, łącznie z Ligą Mistrzów i seniorskimi kadrami narodowymi. Wcześniej m.in. ukończył Studia Podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu „Przygotowanie trenerów do prowadzenia szkolenia zawodników, członków kadry narodowej” . Uczestnik szkoleń w ramach Akademii Trenerskich „Projekt Rio 2016”, „Efektywne kierowanie zespołem sportowym” „W poszukiwaniu własnej drogi w zawodzie trenera”. Brał udział w Międzynarodowych Konferencjach Trenerów organizowanych przez Europejską Federację Piłki Ręcznej [Serbia, Słowenia, Słowacja, Polska]. Od 2014 roku jest trenerem głównym Kadry Narodowej Juniorów Młodszych rocznik 1998/99 [wcześniej był trenerem głównym lub współpracującym w Młodzieżowych Kadrach Narodowych oraz w Kadrach Narodowych Juniorów poszczególnych kategorii wiekowych]. Z reprezentacją juniorów młodszych w 2015 roku zajął II miejsce w Międzynarodowym Turnieju o Puchar Prezydenta Iranu, w 2014 z tą samą drużyną narodową uplasował się na I miejscu w Turnieju Nadziei Olimpijskich na Węgrzech. W 2006 roku z kadrą SMS ZPRP Gdańsk rocznik 1987/88 zajął I miejsce w II lidze, w 2004 roku uzyskał awans do finałów Młodzieżowych Mistrzostw Europy [rocznik 1984/85] na Łotwie, w 2000 roku z drużyną piłkarzy ręcznych SMS ZPRP Gdańsk [rocznik 1984] triumfował w prestiżowym Turnieju Partille Cup w Szwecji.

Marcin
Pilch

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Posiada I klasę trenerską – licencja trenerska A [od 2008 roku trener w NLO SMS ZPRP Gdańsk]. W grudniu 2016 roku uzyskał tytuł EHF Master Couch [najwyższe uprawnienia trenerskie w Europie]. Profesjonalna licencja EHF pozwala na prowadzenie zespołów piłki ręcznej na wszystkich poziomach rozgrywek, łącznie z Ligą Mistrzów i seniorskimi kadrami narodowymi. Wcześniej ukończył m.in. Wyższą Szkołę Zarządzania i Coachingu we Wrocławiu [Akademia Trenerska - Coach zespołu sportowego w piłce ręcznej]. Od 2013 roku trener Reprezentacji Polski Juniorów. W latach 2011-2014 trener Reprezentacji Polski „B” seniorów [bezpośrednie zaplecze I Reprezentacji Polski w piłce ręcznej]. Od 2012 roku w Stowarzyszeniu Piłki Ręcznej Wybrzeże Gdańsk jest trenerem grup młodzieżowych. W latach 1994- 2008 zawodnik klubów ekstraklasy: Spójnia Gdańsk, Wybrzeże Gdańsk, Warszawianka Warszawa oraz AZS AWFiS Gdańsk. Osiągnięcia sportowe: reprezentant Polski od 1998 w piłce ręcznej, mistrz Polski seniorów w piłce ręcznej w sezonie 2001/02 z zespołem GKS Wybrzeża Gdańsk, udział w Mistrzostwach Europy w Szwecji w 2002 roku, mistrz Polski juniorów w latach 1993 i 1995, zdobywca Pucharu Prezesa ZPRP – Kępno 2015 – z zespołem Wybrzeża, rocznik 2002.

Adam
Lisiewicz

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Posiada I klasę trenerską – licencja trenerska A [od 2012 roku trener w NLO SMS ZPRP Gdańsk]. W grudniu 2016 roku uzyskał tytuł EHF Master Couch [najwyższe uprawnienia trenerskie w Europie]. Profesjonalna licencja EHF pozwala na prowadzenie zespołów piłki ręcznej na wszystkich poziomach rozgrywek, łącznie z Ligą Mistrzów i seniorskimi kadrami narodowymi. Wcześniej ukończył m.in. Wyższą Szkołę Zarządzania i Coachingu we Wrocławiu [Akademia Trenerska - Coach zespołu sportowego w piłce ręcznej] . W latach 2003-2006 uczeń i jednocześnie zawodnik NLO SMS ZPRP Gdańsk. W latach 2006-2007 zawodnik AWFiS Gdańsk, z którym wywalczył awans do ekstraklasy. Od 2007 roku zawodnik Sokoła Stary Browar Kościerzyna, od 2016 roku zawodnik Spójni Gdynia [I liga piłki ręcznej, bezpośrednie zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej]. Od 2015 roku także trener w Akademii Piłki Ręcznej w Gdańsku [rocznik 2001-2002].

Michał
Świrkula

Trener bramkarzy w gdańskiej SMS ZPRP. Swoje pierwsze kroki w piłce ręcznej stawiał w Cartusii Kartuzy, następnie właśnie w SMS, a kolejnym szczeblem w karierze było reprezentowanie barw Wybrzeża Gdańsk. Z młodzieżową reprezentacją Polski w 2002 roku wygrał mistrzostwo Europy. Później znad Morza Bałtyckiego golkiper trafił do Zagłębia Lubin, z którym kilkukrotnie świętował najwyższe krajowe laury (złoto, dwukrotnie srebro i brąz). Po drodze był jeszcze HC Berchem z Luksemburga, a ostatnim przystankiem w karierze okazał się Chrobry Głogów. Świrkula jest absolwentem Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Wrocławskiego, posiada licencję trenerską B. W SMS ZPRP od 2016 roku. Pracuje jeszcze z grupami młodzieżowymi gdańskiego Wybrzeża, a w stacji telewizyjnej Eleven Sport komentuje spotkania Ligi Mistrzów oraz inne najważniejsze wydarzenia związane z europejskim handballem.